Jak prawidłowo wyprać sweter z wełny

Zanim podejmiesz decyzję o wypraniu swetra z wełny pamiętaj, że naturalne przędze ulegają samoczyszczeniu i nie trzeba ich prać tak często, jak dzianin syntetycznych. Ważna jest też wiedza o tym, że każda wełniana przędza ma w sobie lanolinę, czyli naturalny wosk zwierzęcy, który przy zbyt wysokiej temperaturze lub częstotliwości prania, zacznie znikać obniżając komfort użytkowania dzianiny z niej wykonanej. Jeśli jednak sweter potrzebuje odświeżenia, najbezpieczniej będzie wyprać go ręcznie. Żeby jednak po praniu sweter się nie rozciągnął ani nie skurczył i był równie piękny i miękki jak przed praniem musisz to zrobić prawidłowo:

Pranie Swetra

Przygotuj miskę z letnią wodą (max. 30 stopni) i płyn do prania wełny z lanoliną np. Eucalan. Włóż do wody sweter i delikatnie pierz poprzez uciskanie i miękkie ugniatanie. Wełna lubi „pić” wodę, więc sweter może wchłonąć jej bardzo dużo i zacząć wyglądać jak wata lub chmurka – to normalne. Po chwili ugniatania (kilka minut) wylej sweter z wodą do sita, żeby lekko obciekł i do miski wlej czystą wodę do płukania (woda musi być w tej samej temperaturze max. 30 stopni).

Płukanie i wyżymanie

Dobrze wypłucz z detergentu sweter w czystej letniej wodzie o podobnej temperaturze do wody z płynem (wełna BARDZO NIE LUBI zmiany temperatur i wyższa temperatura płukania mogłaby zniszczyć sweter) także delikatnie go ugniatając. Dobrze opłukany sweter chwyć delikatnie w całości (BEZ WYCIĄGANIA żeby nie porozciągać swetra i nie zniekształcić dzianiny) i lekko odciśnij nie wyżymając go przy tym, a raczej wyciskając wodę o brzegi miski. Możesz też sweter „wylać” do sita i poczekać chwilę, aż woda ocieknie.

Suszenie

Po wyjęciu z wody lub "wysypaniu" mokrego swetra z sita rozłóż go na grubym ręczniku i ostrożnie zwiń w rulon i delikatnymi ruchami odciśnij nadmiar wody. Sweter wysusz na suszarce do bielizny, na płasko położonym ręczniku: sweter delikatnie przenieś (bez wyciągania) na ręcznik. Ułóż go nadając kształt, jaki ma mieć po wysuszeniu (możesz ułożyć go np. w nieco mniejszy rozmiar). Teraz kilka godzin schnięcia i zadanie skończone :).Pamiętaj, żeby przewracać sweter i jeśli potrzeba zmieniać ręcznik na suchy, żeby sweter nie przeszedł brzydkim zapachem stęchlizny. Powodzenia!

Ręcznie Dziergane Swetry

jeśli podoba ci się to co robię - podziel się :)